تبریز، شهر سرمایه گذاری مسکن

از دو روز قبل قول گرفته بودم تا همپایم شود و مرا در راه شناخت تبریز و خانه هایش همراهی کند. ده دقیقه زودتر از من رسیده بود. آقا رضا را می گویم. بنگاهی نزدیک خوابگاه. برایش گفته بودم که روزنامه کار می کنم و میخواهم شناختی از محله های تبریز و قیمت خانه هایش داشته باشم تا یک گزارش درست و حسابی تحویل سردبیر بدهم. قول داده بود تا از همکارانش کمک بگیرد و تبریز زیبا را آن گونه که هست معرفی کند.

بعد از سلام و احوال پرسی سوال کردم: از کجا شروع کنیم؟

-گفت از ولیعصر.

سوار ماشین شدیم و به محله ولیعصر تبریز رفتیم. محله ای آرام با خیابان بندی های مدرن و زیبا. از مقابل سفارت ترکیه گذشتیم و به بنگاهی وارد شدیم که صاحب آن از دوستان قدیمی آقا رضا بود. او برایم از شرایط محله گفت:

-اینجا از گران ترین و البته مرفه نشین ترین بخش های تبریز است و اکثر خانه هایش متراژ بالا دارند و بالای دویست متر هستند. سفارت آذربایجان و ترکیه به همین دلیل در این محله ساخته شده اند. کوچکترین خانه در این محله 150 متری است. در واقع خانه های متراژ پایین ندارد و به همین دلیل می گوییم برای خرید آپارتمان در ولیعصر تبریز باید جیب پر پول داشت و این محله اعیان نشین است.

فایلی را برایم باز کرد و چند واحد را نشانم داد. خانه ای با 257 متر مربع زیر بنا با قیمت متری هشت میلیون و نیم و خانه دیگری با متراژ 219 متری که قیمت نه میلیون تومان را برای فروش گذاشته بود. البته گفت: تمامی خانه های این محله این قیمت را ندارد گاه پیش می آید فروش آپارتمان در ولیعصر به دلایل متعدد تا متری 5/4 میلیون تومان هم قیمت خورده باشند. بستگی به امکانات دارد. خانه های ویلایی گرانتر از آپارتمان ها هستند.

آقا رضا وارد بحثمان شد و گفت: تبریز یکی از شهرهایی است که خانه هایش اختلاف قیمت زیادی با تهران ندارد. این شهر به دلایل متعدد در واقع کلانشهر به حساب می آید و قیمت خانه هایش هم مانند تهران گران است.

از بنگاه بیرون آمدیم و به همراه آقا رضا به “سنگ فرش شهریار” رفتیم. خیابانی زیبا که میان مردم به شانزلیزه معروف است. آنجا محلی پر از رستوران ها و کافی شاپ هایی است که به دلیل ممنوعیت ورود اتومبیل به یکی از مهمترین و زیباترین خیابان های تبریز بدل شده است. پس از قدم زنی کوتاه در این خیابان زیبا، به سمت محله مایان رفتیم.

در طول مسیر آقا رضا سایر خیابان های تبریز را هم معرفی کرد و از ویژگی های آنها برایم گفت: محله ایل گلی تبریز هم یکی از معروف ترین محله ها است که قیمت های ارزان تری نسبت به ولیعصر دارد.

برای خرید آپارتمان در تبریز  https://www.sakenin.com/tabriz/search/for-sell/apartment

قیمت های زیادی به چشم می خورد. مثلا در این محله خانه هایی با متری دو میلیون هفتصد هزارتومان شروع می شود و تا بیش از چهار میلیون تومان هم می رسد.

از او پرسیدم: شرایط اجاره آپارتمان در تبریز چطور است؟

-محله ها با هم فرق دارد. هفته پیش آپارتمان 125 متری در گلشهر را شصت میلیون تومان رهن دادیم و ملک 100 متری در خیابان باغچیان ، 45 میلیون تومان. بستگی به امکانات مختلف ساختمان مثل پارکینگ و آسانسور و… دارد.

مشغول صحبت بودیم که محله قدیمی مایان رسیدیم. اگر بخواهیم با ولیعصر مقایسه کنیم، این محله محله ای قدیمی است که گویا خیلی هم قرار نیست مورد توجه شهرداری تبریز قرار بگیرد. امکانات زیادی است که این محله به داشتن آن نیاز دارد به همین دلیل هم هست که این محله جز ارزانترین بخش های تبریز است.

آقا رضا گفت: در جاده مایان به سمت فرودگاه خانه ها تا متری 500 هزارتومان هم پایین می آید. در واقع این محله از ارزان ترین محله های تبریز است. البته محله اندیشه هم از ارزانترین محله های تبریز است و آپارتمان هایش هم متراژ پایین هستند. قیمت آپارتمان های اندیشه آن هم نوساز نهایتا به یک میلیون و دویست هزار تومان می رسد .

-قیمت خانه های اندیشه بر چه اساسی است؟

-بیشتر داشتن وام و متراژ در قیمت تاثیرگذار است و می شود گفت سن بنای ساختمان خیلی هم مهم نیست نهایتا در اندیشه بین آپارتمان نوساز و ده سال ساخت، متری صد هزارتومان اختلاف قیمت وجود داشته باشد.

پس از آن که چند دقیقه ای کوچه های باریک و پهن را زیر پا گذاشتیم و با محله ای نه چندان مرفه آشنا شدیم، قصد بازگشت به بنگاه کردیم. در بین راه به آقا رضا گفتم: قبل از آن که از اصفهان برای تحصیل به تبریز بیایم فکر نمی کردم با شهری رو به رو شوم که به معنای واقعی کلانشهر باشد. شهری با این وسعت و با این زیبایی، شرایط خیلی خوبی برای سرمایه گذاری و ساخت و ساز دارد. کاش بیشتر مورد توجه باشد.

-تبریز این روزها شهر رشد و سرمایه گذاری شده است. خیلی از سرمایه گذاران بخش خصوصی برای سرمایه گذاری و راه اندازی تجارت به تبریز می آیند. این که تبریز نزدیک به مرز است و صادرات به راحتی انجام می گیرد، خودش دلیلی برای آینده دار بودن این شهر است. از طرف دیگر ساخت و ساز ساختمان مجددا رونق گرفته است و می توان امید داشت این شهر آینده خوبی داشته باشد. اگر سرمایه گذاری اقتصادی رونق گیرد، بازار مسکن تبریز هم تغییرات جدی را خواهد داشت و آینده خوبی در انتظارش است.

به بنگاهی رسیدیم. این چند ساعتی که آقا رضا با من همراهی کرد، حسابی از کاسبی افتاده بود. از او خداحافظی کردم و به سمت خوابگاه راه افتادم. تنها یک ترم از درسم مانده بود و سه چهار ماه دیگر باید به شهرم اصفهان باز می گشتم. اما فکر سرمایه گذاری در حوزه ملک تبریز، ایده ای بود که از ذهنم خارج نمی شد. خوشحال بودم که حتی اگر به اصفهان هم بازگردم ، می توانم از طریق سایت ساکنین وضعیت مسکن تبریز را رصد کنم و با دیدن عکس خانه ها، بهترین را انتخاب کنم و بخرم. تبریز شهری نیست که پس از اتمام تحصیلاتم بتوانم آن را فراموش کنم…

دیدگاه خود را بنویسید