“مرد مو سفید” به خانه برمی گردد؟

 

نام “مصطفی قلی خسروی” برای مشاوران املاک، بیش از آنکه یادآور رونق این صنف در زمان ریاستش باشد، صمیمیت دهه های 50 تا 80 را به تصویر می کشد. برای مرد استخوان خورد کرده‌ی مسکن که از جوانی تا کهنسالی را در املاک زندگی کرده، اتحادیه فقط یک صنف نیست، خانواده است؛ خانواده ای که حالا اگر به دادش نرسند ممکن است زیر چکمه های تکنولوژی بی قاعده نابود شود. وقتی با حرارتی خاص، نوستالوژی کوچه پس کوچه های “طهران” را روایت می کند، زمانی که از شور انتخاباتی و آمدن برای تحول سخن می گوید درمی یابم که او برای بازپس گیری کرسی سابقش، تمام قد به صحنه آمده است. خسروی برای دلالها فقط یک اسم نیست؛ یک تاریخ است، شناسنامه است، هویت است.
روی دیوار دفتر کارش پر است از عکسهای یادگاری و بریده های روزنامه های آن زمان؛ تیتر “خداحافظی پدر املاک ایران با اتحادیه” در روزنامه ای به تاریخ 92 نظرم را جلب می کند. می گوید دوستان رسانه به من لطف داشتند اما من خودم را لایق این افتخار نمی دانم. عکسهای دیگری هم هست؛ از زائرسرای نیمه کاره ای که تکمیلش می کند تا گلریزان اعضا برای ساختن ساختمانی که حالا آن را برای دیگران به جا گذاشته است. البته در کلامش ذره ای پشیمانی دیده نمی شود. غرور و منیت هم ندارد. می گوید چند نفر هیات مدیره از من خواستند نباشم، گفتم چشم!
اخلاص او زمانی اثبات می شود که بدانیم همین چهار سال قبل بیش از 85 درصد آرای انتخابات اتحادیه را به دست می آورد و همین برای ریاستش کافی است اما زمانی که نامه استعفا را جلوی چشمانش قرار می دهند بدون کوچکترین مقاومتی امضا می کند. می گوید: “من که برای ریاست نیامده بودم، دعوا هم با کسی نداشتم، بنابراین راحت کنار رفتم، تا جوانترها بیایند؛ فکر می کردم با این کار شاید بهره وری صنف بالا برود اما حالا صدای شکستن استخوانهای املاک به گوش می رسد، پس بر تمام تردیدهایم غلبه کردم و آمدم”.
زمانی که خسروی در سال 78 اتحادیه را تحویل گرفته یک ساختمان داشته با 8 نفر کارمند. حالا علاوه بر ساختمان اتحادیه، کمیسیون املاک و دانشگاه علمی کاربردی هم اضافه شده است با دهها کارمند. آموزشهای یک ماهه از همان زمان خسروی آغاز شد؛ کلی هم برای جا انداختن این مساله بین مشاوران املاک کلنجار رفته اند. خسروی همچنین قراردادها را متحدالشکل کرد، کد رهگیری یادگار آن زمان است، مجله راه انداختند، کلاس‌های توجیهی روزانه برای کارمندان در جهت تکریم‌ارباب رجوع برگزار کردند، تعاونی تاسیس کردند، نرخ کمیسیون را که تا قبل از آن فقط تا 100 میلیون تومان محاسبه می شد توسط خسروی افزایش یافت، سایت راه اندازی شد، واحد‌های صنفی مکانیزه و همیاران مسکن تشکیل شدند. او اتحادیه کشوری املاک و همچنین و دانشگاه علمی کاربردی مشاوران املاک را تاسیس کرد.
خسروی از علت کناره گیری اش اینگونه سخن می گوید … “بعد از برگزاری انتخابات، هیات مدیره به من گفت باید تحولی انجام دهیم، گفتم عیبی ندارد، کجا را باید امضا کنم؟! نامه استعفا را دستم دادند و امضا کردم، هیچ اعتراضی هم صورت ندادم. حتما شنیده اید در چنین مواردی بعضا کار به شکایت و شکایت کشی می رسد. همان روز دوست عزیزم دکتر عباس‌زاده که در این دوره همراه من است با رییس فعلی بگو مگو کردند. من گفتم این کار را نکنید و جلوی تنش را گرفتم. بعد در رسانه ها اعلام کردم کسی از طرفداران من به جایگاه رییس اتحادیه املاک توهین نکند. به همه پیامک دادم که من با میل و رغبت خودم کنار کشیدم. حالا هم دائما به طرفدران هر دو گروه تاکید می کنم از یکدیگر بدگویی نکنند؛ چرا که از بیرون وقتی نگاه می شود، دعوای ما با یکدیگر به اعتبار و آبروی صنف مشاوران املاک لطمه می زند. هرکس هم پشت سر من حرفی بزند حلالش کرده ام”.
حالا اما پدر املاک می‌خواهد در انتخابات 22 آبان ماه اتحادیه به همراه شش نفر دیگر از تیم مورد نظر خود شرکت کند. در این خصوص بیان می‌کند “امروز اگر می گوییم می خواهیم ساختارشکنی کنیم، گفتارسازی و ابزارسازی کنیم نیاز را دیدیم. من وقتی رفتم قصد بازگشت نداشتم اما خدا می داند درخواستهای زیادی از طرف اعضا به من شد و بعضی دوستان دولتی هم خواستار بازگشت من شدند. بنابراین آماده شدم. شور انتخاباتی را دوست دارم، به نظرم تکلیف است. حضرت امام (ره) نیز انتخابات را وظیفه شرعی می دانستند”.
“با اینکه مشکلی از نظر شخصی با طرف مقابل ندارم معتقدم اگر با لیست آنها رای بیاورم باخته ام. اگر لیست من رای بیاورد و من داخل لیست نباشم برده ام؛ چرا که هدف من فرد نیست هدف اصلاح ساختار است. همه کاندیداها عزیز من هستند و با هیچکس مشکلی ندارم ولی اگر رای بیاورم با قدرت می مانم”.

دیدگاه خود را بنویسید